Remontowe inspiracje

Gotowe pomysły na zaaranżowanie mieszkania


Luty 20, 2019

Kuchnia jako miejsce twórcze

Kuchnia jest chyba najbardziej problematycznym pomieszczeniem w całym domu…

A dlaczego tak jest? Wszyscy wiemy, że urządzanie kuchni nie jest łatwe. Trzeba wybrać sprzęty AGD, meble, dodatki – a do tego wszystkiego, zadecydować jakie kolory będą miały ściany.

Do tego często ogranicza nas budżet. Bo o tym, że kuchnia jest najdroższym pomieszczeniem do urządzenia każdy się kiedyś przekona.

Patrząc na obecną modę rozwiązaniem idealnym są ściany potraktowane monochromatycznie. Nie ma co się oszukiwać, ale szarości to grupa kolorów bezpiecznych. Mimo tego dla wielu osób, może być to dość nudne i mało spektakularne rozwiązanie. Takie ściany mogą sprawiać wrażenie niedokończonych, a kolory dla wielu osób są za chłodne.

Kompromisem w takiej sytuacji jest akcent. Czyli jedna ściana pomalowana na kolor żywy, wyróżniający się.

kuchnia z akcentem

Na przykład w taki sposób

Chociaż w wiele popularniejszym motywem jest dodatnie elementu kolorystycznego w samym wyposażeniu kuchennym

kuchnia kolorowa

Zabawa podświetleniem LED i kolorami na frontach szafek

 

 

 

 

 

 

Każde z tych rozwiązań nada kuchni odrobinę orzeźwienia, jednocześnie nadal pozostawiając ją modną

 

A jak z funkcjonalnością?

W kuchni wyróżniamy kilka głównych stref. Lodówka i poszczególne szafki to strefa zapasów, wszelkie miejsca, w których ulokowaliśmy naczynia i sztućce – przechowywania; oprócz tego mamy strefę zmywania, przygotowywania i gotowania. Fundamentalne reguły planowania wymienionych „punktów” znamy wszyscy: lokujemy kosz na śmieci w szafce pod zlewem, a szufladę ze sztućcami niedaleko półki z talerzami.

kuchnia strefy
Na tym jednak nie koniec. Dobrze, jeśli poszczególne punkty odtwarzają następujące po sobie czynności, które wykonujemy w kuchni. Dlatego też lodówka oraz szafki z produktami spożywczymi powinny znajdować się bliżej drzwi wejściowych niż w głębi pomieszczenia – ułatwi to nam rozpakowywanie produktów. Idealnie, jeśli już tu mamy bezpośredni dostęp do blatu, który usprawni nam rozładunek oraz zlewu, w którym umyjemy owoce, warzywa itd. Także po drugiej stronie zlewozmywaka powinien znajdować się blat, dopiero potem płyta grzewcza i piekarnik.

Warto jednak pamiętać, że czasem warto skorzystać z pomocy profesjonalnego studia architektury wnętrz. Wówczas już na etapie projektu otrzymasz wizualizację kuchni i będziesz wiedzieć, czy dana kuchnia Ci odpowiada.

Zwłaszcza, jeśli to twoja pierwsza własna kuchnia i zupełnie nie wiesz za co się zabrać.